Základní informace:
Co: | Poslední návštěva v Irsku |
Kde: | Irsko - Severní Irsko |
Kdy: | 13.11. - 17.11.2008 |
Účastníci: | Milan Panzer ml., Olinka Nováková, Petr Panzer, Renata Panzerová |
Využil jsem nabídky ČSA na levné letenky a ještě s kamarádkou Olinkou jsme se vydali za bráchou do Irska. Bylo to na poslední chvíli, protože už se za týden vrací natrvalo domů do Čech.
Vyrazili jsme ve čtvrtek po práci, odlet byl v 19:35, na letišti si dali paňáčka na kuráž a hurá přes moře.
Brácha na nás již čekal s vypůjčeným autem, jež jsme měli pronajato za účelem našeho výletu. Měli jsme naplánovanou cestu na sever ostrova do Severního Irska.
Přespali jsme u Petra a ráno vyrazili. Po cestě jsme navštívili hrad Dundrum
a zamířili do Belfastu.
Něco z encyklopedie:
Belfast (irsky Béal Feirste) je město ve Spojeném království a hlavní město Severního Irska. Je největším městem Severního Irska a provincie Ulster, po Dublinu je druhé největším městěm Irska. Žije v něm asi 310 000 obyvatel (2007). Hlavním městem se stal v roce 1921 po rozdělení Irska.
Leží na východním severoirském pobřeží na hranicích krajů Antrim a Down. Na severu je lemované kopci včetně známeho Cavenhillu jenž byl inspirací pro Swiftovy Gulliverovy cesty. Město se nachází blízko ústí řeky Lagan do moře, na jihozápadě dlouhé přírodní zátoky Belfast Lough. To jej činí ideálním městem pro loďařský průmysl jež jej proslavil. V době, kdy zde byl postaven Titanic, zde měl Harland a Wolff největší loděnice na světě.
Belfast byl dějištěm největších nepokojů v Severním Irsku. Od uzavření tzv. Belfástské dohody v roce 1998 se však město rozvíjí a probíhají velké přestavby. Mnoho ulic je nyní pěšími zónami. Město má dvě letiště: George Best Belfast City Airport u Belfast Lough a Belfastské mezinárodní letiště poblíž Lough Neagh. Hlavní univerzitou je Královská univerzita v Belfastu, fakultu užitého umění a designu tu však má i Ulsterská univerzita.
V pátek jsme stihli ještě prohlídku centra a loděnic, prošli si večerním Belfastem a skončili jak jinak, než v klasické irské hospůdce u Guinnessu.
Ráno pokračovala prohlídka přilehlých čtvrtí, které jsou známy svými malbami na zdech, které vzpomínají na nedávné i dávné nechvalné události historie Severního Irska.
Pak jsme se vydali podél pobřeží ještě více na sever směr Bushmills. Městečka proslaveného skvělou whiskey. Kousek za Belfastem jsme se zastavili na pobřežním hradě Carrickfergus a pokračovali na Bushmills.
Destilerka byla už zavřená, tak jsme se jali hledat ubytování ve stylu B&B, což se povedlo (25E/osobu; skvělé ubytování)
V neděli ráno po klasické anglické/irské snídani jsme vyrazili k útesům Giants Causeway (jeden z bývalých divů světa).
Ráno byla připravena snídaně a po ní jsme vyrazili k domovům.
Po prozkoumání útesů jsme už spěchali zpět do Dublinu, neb jsme brzo ráno letěli domů a chtěli si ještě vychutnat kouzlo a atmosféru nějakého u mnoha dublinských templ barů.
No a bylo tu pondělí a cesta zpět.
Začátek Obrázky z výletu