Základní informace:
Co: | Cyklovýlet za krásami vín |
Kde: | Havraníky - Podyjí |
Kdy: | 12.8.2009 - 16.8.2009 |
Účastníci: | Milan st., Hanka, Jaromír, Stáňa |
V nějakém dámském časopisu, který mi přišel do ruky, ani nevím jak, jsem viděl fotografii vinice Šobes, která mi učarovala a nad kterou jsem si řekl, že to musím vidět na vlastní oči.
I zorganizoval jsem půl týdenní výlet do znojemské oblasti za krásami tamější přírody kombinovaný s prohloubením znalostí v oboru degustace vína.
Nechť je tento stručný článek s několika fotografiemi inspirací pro případný výlet do této oblasti.
Středa
Trasa:
Odpolední trasa (po příjezdu a ubytování v penzionu): Havraníky – Staré vinice – vinice Šobes – Milíře – Podmolí – Mašovice – Králův stolec – Znojmo – Konice – Popice – Havraníky
Některé zajímavosti:
Vinice Šobes:
V hlubokém údolí Dyje, v samém srdci Národního parku Podyjí leží na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky jedna z nejstarších a patrně nejlepších vinic evropských vinařských poloh – Šobes. Za své vynikající vlastnosti vděčí šobeské víno právě ideální poloze vinice, ležící v nižší nadmořské výšce na prosluněném jižním svahu, chráněném ze severozápadu i severovýchodu proti větrům. Zvláštní význam má i řeka Dyje, která vinici obtéká, teplé dny a chladnější noci, mlhy a nakonec i kamenitá, kyselá hlína na rulovém podkladě, která přes den nasává sluneční teplo a v noci je zase intenzivně vyzařuje. Zdejší mikroklima se podobá podmínkám například na Rýně či v údolí francouzské Rhôny. Přestože první vinice v tomto požehnaném vinařském kraji údajně založili už římští legionáři, viniční trať Šobes, ověnčená superlativy, je dodnes onou pověstnou třešničkou na dortu. Zkrátka navštívit Znojemsko a nevidět Šobes by byla chyba – a zvlášť v letních měsících, kdy je přímo na vinici otevřen firemní stánek a vy máte jedinečnou šanci ochutnat v půvabném autentickém prostředí některá šobeská vína, někdejší klenoty hodovních tabulí moravských knížat i českých králů. – Mohu jen a jen potvrdit!!
Králův stolec:
Vyhlídka nad vzdutou hladinou Znojemské přehrady. Podle pověsti odtud sledoval polský král Jan III. Sobieski v roce 1683 přechod svých vojsk přes Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni. Roku 1892 byl na tomto místě vybudován Znojemskou sekcí Rakouského turistického klubu dřevěný pavilon, který sloužil až do konce první světové války. Roku 1922 zřídil Spolek německých turistů ve spolupráci s Klubem českých turistů nedaleko místa původního pavilonu nový altán v jeho dnešní podobě.
Zde je stažena středeční trasa z GPSky. K zobrazení je nutno mít nainstalovaný Google Earth, což je možno udělat Zde.
A zde je profil trati.
Čtvrtek
Trasa:
Havraníky – Staré vinice – Sealsfeldův kámen – Konice – Znojmo – Nový Šaldorf – Konice – Popice – Havraníky
Některé zajímavosti:
Znojmo
Znojemská rotunda:
Unikátní památka přemyslovského knížecího hradu, jeden ze symbolů české státnosti. Počátkem 12. století byla vyzdobena nástěnnými malbami, které kromě tradičních biblických námětů představují galerii přemyslovských panovníků s ústředním motivem povolání Přemysla Oráče na knížecí trůn. Národní kulturní památka. Veřejnosti přístupná podle aktuálních klimatických podmínek.
Znojemský hrad:
Původní sídlo znojemských údělných přemyslovských knížat založil v 1. pol. 11. století kníže Břetislav. Na základech středověkého zeměpanského hradu byl na počátku 18. stol. vybudován barokní zámek. Nyní je zde instalována stálá expozice "Z dějin Znojemska", která prezentuje vývoj pravěkého osídlení regionu, památky středověkého a renesančního Znojma, umění jeho chrámů, sbírky slohového nábytku, starých tisků, zaniklých řemesel, vranovské a znojemské keramiky, vojenských a loveckých zbraní, ostrostřeleckých terčů. Součástí je i lapidárium a hradní podzemí.
Znojemské podzemí:
Spletitá soustava podzemních chodeb budovaná od 13. do konce 17. století má délku téměř 25 km. Původně sloužila k uskladňování zemědělských produktů, vína a piva ale i jako úkryt v neklidných dobách. Přístupný je necelý 1 km. Doplněno ochutnávkou vína firmy Znovín Znojmo a malou expozicí loutek firmy Mašek Znojmo.
Loucký klášter:
Premonstrátský klášter v Louce založil znojemský kníže Konrád Ota v roce 1190. Během husitských válek byl 12. listopadu 1425 vypleněn husitskými vojsky. V 18. století byla podle plánů vídeňského architekta Franze Antona Pilgrama s trojlodní bazilikou P. Marie a sv. Václava zahájena mohutná přestavba, která však nebyla dokončena, neboť byl klášter v roce 1784 zrušen během reforem Josefa II. V klášteře se nachází unikátní románská krypta s torzem raně gotického ambitu z doby těsně po založení kláštera vroce 1190.Po zrušení kláštera (byly rušeny všechny kláštery, které se nevěnovaly vědě čí učení) v budově sídlila továrna na zpracování tabáku, vojenská akademie a až do roku 1993 klášter sloužil jako kasárna, jejíž posádka dílo zkázy dokonala.
Zde je stažena čtvrteční trasa z GPSky. .
A zde je profil trati.
Pátek
Trasa:
Havraníky – Hnanice – Retz – Unterretzbach – Šatov – Chvalovice – Dyjákovičky – Vrbovec – Načeratice – Nový Šaldorf – Konice – Popice – Havraníky
Některé zajímavosti:
Retz:
Staré dolnorakouské město ležící v severozápadní části regionu Weinviertel v blízkosti české hranice, v zemědělském kraji s rozvinutým vinohradnictvím a s čilým obchodem s vínem. Jeho historie sahá hluboko do minulosti.Mezi nejvýznamnější památky patří renesanční domy, jako Verderberův a Malovaný dům na náměstí. Verderberův dům byl vystavěn r. 1583 Firenz von Gorz. Skládá se ze dvou domu č.p. 2 a č.p. 34, ale díky svému stavebnímu pojetí a tvoří jednotný celek. Název pochází od přivandrovalého kupce Tomáše Verderbera, který díky obchodům v Retz k velké vážnosti a jmění přišel.
Bunkr Zahrada:
Tento bunkr měl na svých bedrech dva tehdy vzácné hosty, kteří jej využili jako řečnický pult. "Československo musí zmizet z mapy, což se zakrátko stane!" Tuhle větu pronesl Hitler v roce 1938 v Šatově. O několik let později tu řečnil Gottwald při příležitosti historicky prvního scelování mezí v Československu.Šatovský pěchotní srub MJ-S3 s označením Zahrada byl prvním velkým objektem, který se na jižní hranici podařilo dokončit v hrubé stavbě. Žádný z bunkrů ale nebyl vyzbrojen a neměl stálou posádku. Původní plánovanou výzbrojí "Zahrady" měly být dva protitankové kanony ráže 47 mm spřažené s těžkým kulometem, dvě dvojčata těžkých kulometů a šest kulometů lehkých. Paradoxem je, že to, co mělo sloužit v klasické válce, bylo později využito a modernizováno v letech války studené.
Bunkr dokončili v roce 1948 a po roce ho osadili dvojicí pancéřových zvonů, každý váží 21 tun a tloušťka pancíře je 200 mm. Socialistická vojenská doktrína počítala i s možným proniknutím nepřítele z neutrálního Rakouska, proto v něm byly v roce 1960 umístěny dva tankové kanony ráže 85 mm vz. 44/59. Podobně vyzbrojeny byly i další bunkry stojící v okolí "Zahrady". Nepřítel by se dostal do křížové palby, blízký prostor pokrývaly kulomety a běžné protipěchotní překážky.
Počítalo se i s jaderným úderem, bunkr byl proto uzpůsoben tak, že vše se dalo hermeticky uzavřít, vlastní vzduchotechnika měla dodávat nezávadný vzduch. Bunkr byl v držení armády do roku 1999, poté se zbraně demontovaly.
Šatov:
Titul městys byl obci vrácen 9.10.2007 na základě doložení historické listiny z 29. července 1497 vydané králem Vladislavem Jagelonským. Listina je psána česky, byla vydána v Olomouci. Touto listinou povyšuje král Šatov na městečko, propůjčuje mu erb a právo pečetiti zeleným voskem, dále týdenní trh každé úterý a výroční trh osmidenní, počínaje svatodušním pondělím. Zároveň dovoluje král Šatovu zřídit si uprostřed mestečka pranýř.Šatov je bezpochyby centrem vinařství ve znojemské oblasti. Sídlí zde největší a nejznámější producent vín na Znojemsku, společnost Znovín Znojmo, a.s., která díky zaměření na výrobu kvalitních vín proslavila české vinařství v světě. Kvalitu vína ze Znovínu ocenila i britská královna Alžběta II.
Malovaný sklep: Vinný sklep ve kterém se nikdy nevyrábělo víno (velmi nízká teplota) do své podoby utvořený po vydolování písku. Vyzdobený plastickými malbami lidového umělce. Obě strany hlavní chodby i stěny pěti přilehlých salonků zdobí barevné plastické obrazy, které tu vytvořil Maxmillian Appeltauer (jednoruký malíř), šatovský rodák.
Zde je stažena pátečnní trasa z GPSky. .
A zde je profil trati.
Sobota
Trasa:
Havraníky – pod Šobesem - po modré turistické Milíře – zřícenina Nový Hrádek – Lukov – Horní Břečkov – Lesná – Čížov – Lukov – Podmolí – Milíře – Šobes – Hnanice – Šatov – Havraníky
Některé zajímavosti:
Nový Hrádek:
Unikátně dochovaný hradební systém staršího lucemburského hradu z 14. století s dvojitým, do sebe vloženým prstencem oválných hradeb, pozdějším předhradím a opevněným suchým příkopem. Součástí prohlídky je dále mladší trojpodlažní hrad z 15. století s mohutnou tři čtvrtě válcovou věží, skalními místnostmi a miniaturním nádvořím. Z vrcholu hradu je pak úžasná vyhlídka do hlubokého dyjského kaňonu Národního parku Podyjí s údolními nivami a spletitě meandrující řekou, která tu z české i rakouské strany obtéká dvě impozantní, hustě zalesněné a proti sobě vybíhající skalnaté ostrožny.Přírodní, ale i stavebně historické hodnoty hradu jsou opravdu mimořádné. Ocenila je i vláda ČR, která ho v roce 2002 vyhlásila za národní kulturní památku. Tímto krokem vyjádřil nejvyšší exekutivní orgán státu, že Nový Hrádek představuje cenný pramen hmotné kultury a že patří do skupiny památek tvořících nejvýznamnější součást kulturního dědictví národa.
Mlýn v Lesné:
Postavil roku 1850 místní rodák, zednický mistr Franz Czerny. Ve druhé polovině minulého století však pro mlýn v Lesné nastaly zlé časy. Až do roku 1964 sloužil armádě a po té zde místní JZD skladovalo obiloviny a připravovalo krmiva. Díky několika nadšencům se zdevastovaný a chátrající mlýn přece jen podařilo opravit, rekonstrukce (za účelem zřízení restaurace) byla dokončena v roce 1987.Mnoho z toho původního se ale už zachovat nepodařilo. Např. venkovní schodiště do patra, šindelová střecha a větrné kolo se čtyřmi křídly na východní straně. To současné je nefunkční, nicméně působivou atrapou.
Zde je stažena středeční trasa z GPSky. .
A zde je profil trati.
Pár postřehů nakonec: Ubytování lze získat v mnoha penzionech za částku okolo 300,-Kč/osobu a noc, projížděli jsme mnoha vinařskými vesnicemi, ale nikde jsme nenarazili na otevřené dveře sklípku jako takového, jen v Novém Šaldorfu na výpadovce na Šatov vpravo je Cechovní sklep, kde bylo možno okoštovat pod pergolou vína místních vinařů. Až když jsme odjížděli, dověděli jsme se, že je možno si návštěvu sklípku dohodnout, což je asi u ubytovatelů obvyklé – takže příště.
Ochutnat znojemská vínka však jde ve stáncích přímo na cyklostezkách na vinici Šobes, pak i na Staré vinici u Havraníků, samozřejmě i v Louckém klášteře, kde je i podniková prodejna Znovínu.
Co se tras týká jsou docela dobře značeny dle místního značení a jsou na jižní Moravu překvapivě i do kopce, obzvlášť kolem Dyje. Cyklo Klub Kučera vydal pěknou mapku – Mapové podklady Znojemska, podle níž se dalo dobře jezdit.
Počasí mi zde připadá stálejší a teplejší, takže jako tip docela dobrý, snad už jen šťastnou cestu.