Top Page

Turistika

Meteoradar

Kalek a okolíRád bych vám dal tip na víkendový pobyt spojený s móóóc pěknými projížďkami na kole.
Místo pobytu se zve Kalek. Přiznám se, že donedávna to pro mě bylo místo absolutně neznámé a není se ani čemu divit, neb je zde jen asi 20 trvale obydlených chalup. Ovšem za své největší slávy zde žilo 840 obyvatel a místo doslova žilo pro průmysl, který zde v podobě hutí, železáren a dřevozpracujícího průmyslu měl velkou tradici.
Místo leží v Krušných horách na samé hranici s Německem 9,3 km vzdušnou čarou severovýchodně od Hory Svatého Šebestiána a 14 km severoseverozápadně od Chomutova.
K ubytování můžete použít nově rekonstruovaný hotel Zámeček, který je, řekl bych, nadstandardně vybaven za přijatelnou cenu (450 Kč/osobu a noc se snídaní).

No a nyní to hlavní – kolo! Je zde mnoho, mnoho možností, kterak si zajezdit po lesních cestách, které jsou mnohde nově vyasfaltované tak, že by se fungl nová dálnice měla stydět, zbytek je veden po zpevněných cestách šotolinových. V každém případě nejsou cesty technicky náročné, byť vedou nahoru, dolů, prostě jsme v horách.
V sobotu jsme absolvovali tuto trasu, kterou mohu doporučit:

Z Kalku jsme vyrazili po cyklotrase 23 na východ kolem Volárenského rybníka.

Po pěkném sjezdíku jsme dole narazili na Telčský potok, kde jsme odbočili doleva a po modré naučnou stezkou Gabrielka jsme jeho údolím dále sjížděli až k hranici.

Zde jsem odbočili na zelenou a proti proudu Načetínského potoka jsme stoupali zpět do Kalku.

V Kalku jsme se napojili opět na „23“ a po ní jeli do Načetína. Zde opravdu stojí za návštěvu restaurace U Inky – pěkná restaurace s prosklenou verandou a krásnou zahradou před ní! Po občerstvení jsme pokračovali po „23“ k Načetínskému rozcestníku, kde jsme odbočili doleva na „3078“. Ta nás zavedla kolem vodní nádrže Kamenička

ke Třetímu mlýnu. Protože byl čas oběda, sklouzli jsme ještě kousek dolů k Druhému mlýnu a tam ukojili naše Bohapusté pudy.

Bezručovo údolím jsme pak vystoupali

po „3079“ na Horu Svatého Šebestiána. Přejeli jsme hlavní silnici a kolem nějakého hotelu/penzionu/či bývalého bordelu, teď si nevzpomenu, jsme najeli na polňačku, která nás u bývalé Jilmové zavedla zase na „23“. Tady jsme odbočili doprava a sledovali jsme nikoliv „23“, ale modrou jenž nás vedla přes hlavní silnici k Pohraniční, kde odbočuje doprava po silnici nahoru. My však jeli okolo závory rovně po lesní cestě, na kraji lesa odbočili doprava, pokračujíc kolem památníku padlým jsme se drželi „hlavní“ lesní cesty. Po přímém úseku stoupání jsme narazili na lesní asfaltku. Zde jsme odbočili doprava a přes kótu 828 m U Vokřáku jsme se vrátili zpět na „23“. Po té jsme se vrátili zpět do Kalku.

V neděli jsme dali jen zkrácenou trasu na dopoledne:
Z Kalku jsme se vydali po žluté směr Pod Blahutovem. Tam jsme narazili na „3081“, po které jsme kousek po silnici pokračovali a odbočili po ní doprava na Zákoutí. Trasy jsme se drželi až ke Starému rybníku,

kde jsme se chtěli napojit na moudrou a sledovat ji. Osud tomu však chtěl jinak a my po “3081“ kolem Nového rybníka

jeli dál. Mezi Polskými bažinami a Novodomským rašeliništěm tvoří stezka tvar podobný písmenu „M“. Zde, uprostřed písmene jsme odbočili doprava a po lesní cestě jsme příjemně sklesali na naši oblíbenou „23“ kousek před Pohraniční.

Domů jsme pak jeli stejnou cestou jako včera.

Další tipy na výlet/zajímavá místa:
- po „23“ směr Rudolice v Horách, pak po modré na Lesnou a kousek od Lesné je Krušnohorský lidový dům plný staré zemědělské techniky a nástrojů.
- Po „23“ na druhou stranu se můžete dostat až k vodní nádrži Přísečnice a po červené se vrátíte zpět na Horu Sv. Šebestiána

Pro občerstvení přímo V Kalku bych doporučil restauraci/klub U Drexlerů, kde mimo jiné můžete dostat domácí kozí sýry z vlastní produkce. Hodně dobré – z vlastní zkušenosti. Klub je kousek pod obecním úřadem.

Kdo by nechtěl v Kalku nebo okolí přespat, ze Sokolova je to necelá 1,5 hodinka jízdy autem.

Myslím, že vás tato část krušných hor určitě nezklame.

Zde je stažena interaktivní mapa cyklovýletu. Bohužel sobotní (modrá) trasa se mi na Šebíku přerušila :-(. K zobrazení je nutno mít nainstalovaný Google Earth, což je možno udělat zde.

Začátek Cyklotrasy
Pokud chcete vložit komentář k této stránce, prosím, vyplňte následující formulář:
Ukaž emotikony...

Komentáře
milan st. (2012-07-31 10:58:00)
Koukám, že mi vypadl kousek textu (nad p?ehradou), za což se omlouvám a odpoledne opravím.
Zuzka (2012-07-31 08:57:17)
Ahoj Milane, dík za tip laugh
 Naposledy změněno: 24.11.2019 (opt. IE7.0. - 1024x768) Admin®2007-21 Dnes je: Čtvrtek, 11.08.2022, svátek má: Zuzana, zítra: Klára 
Valid XHTML 1.0 Strict