Top Page

Turistika

Meteoradar

Strážnice



Na svých vinařských cyklotoulkách jsme se letos zastavili ve Strážnici. Úplně přesně jsme tedy bydleli v Sudoměřicích, odkud jsme vyráželi do okolí za poznáním, burčákem a vínečkem.
Zastavím se zde na několika zajímavých místech, které by mohly být námětem na návštěvu v případě, že se tady budete pohybovat.

Začnu od začátku, takže právě Sudoměřicemi.
Samotná obec byla založena v r. 1262 panem Sudomírem z rodu pánů Tvrdišovců, kterému byl roku 2012 postaven na návsi pomník jako poděkování vděčných obyvatel zakladateli vesnice.
Součástí obce jsou i vinné sklepy Starý potok - areál 25 vinných sklepů a nového obecního sklepa s vinotékou / otevřeno na objednání - prohlídka a degustace. Sklepy jsme samozřejmě navštívili a v nich narazili na pana Bučka a jeho vinařství. U skleničky jsme se dali do řeči, ze které vyplynulo, že jeho vinařství produkuje ročně 50 000 lahví vína. To jsme chtěli zpochybnit, protože na sklep, který na nás koukal ze sklepní uličky, to bylo tuze moc, ale pak nás pan Buček pozval dál a zjistili jsme, že za sklepem jsou přistaveny další dvě haly a v nich moderní technologie na „výrobu“ vín řízeným kvašením, nicméně standartní sudy a i barrique zde také nescházely.

Na druhém místě bych chtěl zmínit Strážnici.
V 2. polovině 13. století došlo k trvalému připojení Strážnicka k Moravě. Na ochranu zemských hranic bylo zbudováno několik hradů, mezi nimiž se nacházel i hrad ve Strážnici, vystavěný po roce 1260. Samotné jméno města je odvozováno od strážní funkce, kterou měl hrad položený v těsné blízkosti moravské hranice vykonávat. Následně byl strážní hrad přestavěn na zámek. V zámku najdete muzeum, ve kterém jsou vystaveny nástroje lidové hudby v ČR. Kolem zámku se můžete projít po anglickém parku z 19. století, ve kterém se konají národopisné slavnosti.

Ve Strážnici je také pěkná synagoga. Byla postavena roku 1804 na místě původní modlitebny, kterou nejspíš poškodil požár. Synagoga se dočkala stavebních úprav už 1870, kdy získala novorománský vzhled. Svému účelu sloužila do roku 1941, kdy byla poničena jednotkami SA. Až roku 1991 byla synagoga vrácena židovské obci, která ji postupně zrekonstruovala. Dnes je synagoga využívána jako výstavní sál místního muzea.

Za synagogou je židovský hřbitov založený na konci 18. století. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1648, většina z 1106 náhrobků je barokního a klasicistního typu. Areál je ohrazen kamenouhelnou zdí s kohenskou brankou a kovanou bránou.

Zavítali jsme také do areálu Zámeckých sklepů, kde jsou připraveni přivítat i motorizované cyklisty.

Pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby. Od roku 2002 patří rodinné vinařské firmě Zámecké sklepy Strážnice, kterou vedou otec a syn Šebestovi. Rekonstrukce historických prostor umožnila jejich původní využití. Přímo ve sklepích se skladují a zrají ta nejkvalitnější ročníková a přívlastková vína.
Mimo jiné zde mají největší skleněnou lahev na víno a největší funkční sud na víno v Česku (momentálně naplněný cabernet sauvignovenm). Průvodcem nám byla paní, která tam pracuje už 53! let a byla velmi příjemná.

Ráno jsme museli trochu přichvátnout, neb do Čejkovic jsme jeli přes Vrbice, které jsou na místní poměry na pěkným krpálu a museli jsme hned na začátek překonat 120 výškových metrů a učinili asi, jak tak teď koukám do mapy, i výškový rekord celého výletu.
Červená vína jsou ve sklepích skladována v originálních až 200 let starých dubových sudech, kde mají ideální podmínky pro své zrání. Největší sud pojme 12 000 litrů vína. Bílá vína jsou uložena již v moderních nerezových tancích.

Cestu ze Sudoměřic do Strážnice můžete absolvovat přes Petrov. Tady bezesporu narazíte na památkovou rezervaci lidové architektury - Plže jež chloubou obce Petrov.
V areálu je okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. století. Sklepy budovali sami vinaři. Vinné sklepy vytvářejí ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. Areál je hojně navštěvován turisty a rozvíjí se zde výrazně vinařská turistika.
Po celý rok je přístupný veřejnosti. Během léta bývá ihned na začátku rezervace otevřena vinotéka, kde může turista ochutnat místní vína. Během letních měsíců zde bývá spousta kulturních akcí. Místními kanály jsme se dověděli, že si máme dát pozor na sklep č. 4, kde kvalita vína není úplně zaručena.

Kousek od Sudoměřic byl postaven v roce 1939 výklopník. Zařízení sloužilo k překládání lignitového uhlí na lodě a jeho dopravě po Baťově kanále až do Otrokovic. Surovina se přivážela po železniční trati z nedalekého dolu Tomáš v Ratíškovicích. Plně naložený vagon se pomocí lanového navijáku vtáhnul do místnosti výklopníku s důmyslnou kolébkou s výsypkou. Nakloněný vagon pak čelními dveřmi vysypal prašný lignit do připravené lodi. Zařízení sloužilo až do roku 1945. Budova je postavena tak, aby vydržela nadměrná chvění.

Za cedulí Sudoměřice je už slovenská hranice a hned za hranicí je starobylé město Skalica a ve Skalici se nachází národní kulturní památka - Rotunda sv. Juraja. Je symbolem města a jeho nejstarší historicko-architektonickou památkou. Rotunda byla postavená v románském stylu a zároveň je významnou raně středověkou stavbou na Slovensku. Vybudována byla jako kostelík na hradišti, které střežilo dálkovou obchodní cestu.
Otevírací doba – září: Po – Pá 8 – 16; So 10 – 14; Ne 14 – 18
Za zdí hradiště je i židovský hřbitov.

Východně od Sudoměřic je vesnice Tvarožná Lhota, ke které vás zavede Strážnická cyklostezka i naučná stezka Oskerušová. A právě oskeruše byla předmětem našeho zájmu, neb se zde nachází muzeum oskeruší a oskeruším se věnuje i naučná stezka. Strom jeřáb oskeruše je největší a nejplodnější ovocná dřevina v celé Evropě. V muzeu si můžete zakoupit produkty z tohoto stromu, suvenýry, ale i stromek samotný. Zajímavostí je, že se oskeruše nedala do nedávna zasadit. Chytla se pouze semena, která prošla trávicím traktem ptáků, které ji pozřeli. Nyní je snad už vyšlechtěna odrůda, která zasadit jde a dokonce se zkrátila doba první sklizně z 15 na 7 let. V každém případě oskeruše ze stromu se jíst pro svou trpkost nedají a spadaná, které procházejí/prošly nějakým fermentačním procesem také nejsou žádný šlágr. Kořalka je z nich ale dobrá.

Velkou atrakcí regionu je i Baťův kanál, kolem nějž vede mnoho cyklotras, lze se po něm svézt pravidelnou dopravou, lze si lodičku půjčit a lze si také pronajmout celý hausbot a strávit na měm dovolenou.

Tady je pár obrázků navíc. Čtvrtek  Pátek  Sobota  

A zde pak odkaz na malé vídejko.

Začátek Cyklotrasy Zajímavosti
Pokud chcete vložit komentář k této stránce, prosím, vyplňte následující formulář:
Ukaž emotikony...

Komentáře
Dosud nikdo nepřidal svůj komentář, buď první...!
 Naposledy změněno: 24.11.2019 (opt. IE7.0. - 1024x768) Admin®2007-21 Dnes je: Čtvrtek, 12.09.2024, svátek má: Marie, zítra: Lubor 
Valid XHTML 1.0 Strict