Chtěl bych vás pozvat na cyklistickou vyjížďku do historie tohoto regionu. Regionu s krásnou přírodou, regionu se zdevastovanou přírodou způsobenou dolovou činností (nyní zaplať Pánu Bohu již rekultivovanou), regionu s pohnutou historií, regionu se zpřetrhanými historickými vazbami.
Vše začalo někdy v 13. století, kdy na pozvání krále Přemysla Otakara II začalo osidlování našeho pohraničí německými osadníky. S těmi zde život začal a s těmi tu život, alespoň do jisté míry a na určitou dobu i skončil.
Po druhé světové válce zde došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva a pokusu o doosidlování vylidněných vesnic, což se v mnohých případech už nepodařilo a vesnice/osady prostě zanikly.
Dalším důvodem zániku vesnic byla přílišná blízkost státní hranice. Bylo stanoveno hraniční pásmo – zakázané pásmo v hloubce 2 km od hranice a hraniční pásmo v hloubce 2 až 6 km od hranice. Ze zakázaného pásma se musely vystěhovat všechny civilní osoby a vstup sem byl povolen pouze na propustku a s doprovodem pohraničníka. Do hraničního pásma se smělo jen na propustku. Tato opatření logicky znamenala začátek konce sídel v této oblasti.
No a poslední důvod zániku vesnic byla expanze důlní činnosti, přechod na povrchovou těžbu, které právě některé vesnice a osady stály v cestě.
Chtěl bych vás tedy pozvat na projížďku po stopách zaniklých vesnic našeho regionu. Když říkám regionu, myslím tím pás vymezený na jihu Sokolovem a táhnoucím se na sever k Vysokému kameni. Regionu trochu zapomenutému, o to však krásnějšímu, regionu syrovému svou vylidněností, regionu s krásnými výhledy do Egerlandu, regionu našemu.
Jak jsou stránky strukturovány.
V mapce níže je doporučená cyklotrasa, která spojuje jednotlivá zapomenutá místa. Cyklotrasa není v terénu značena, ale je vedena po zpevněných komunikacích a s použitím mapy by neměl být problém trasu nalézti. Když kliknete v mapce na bod označující nějaké sídlo, otevře se vám další stránka s podrobnostmi o tomto místě s mapkami současnými i historickými a s fotografiemi.
V textu je pak čerpáno z podkladů portálu www.zanikleobce.cz, knihy Zaniklé obce na Sokolovsku a císařské povinné otisky jsou ze stabilního katastru cuzk.cz.
U císařských otisků bych se rád na chvilku zastavil. Když se podíváme na jejich kvalitu zpracování, podrobnost a uvědomíme si dobou jejich pořízení (roky 1824 - 1843), nezbývá nám než smeknout před dovedností našich předků. Nebudu zde popisovat celou legendu, ve které lze nalézti opravdu všechno, jen snad to že domy označeny žlutou barvou, byly dřevěné, karmínové/růžové pak byly zděné. Lze tu nalézt i jednotlivé druhy plotů, využití zemědělské plochy, prostě vše!
Takže, šťastnou cestu, ať jen prstem po mapě, nebo in natura!
Zde je mapa v plné velikosti
Zde je přibližný vzdálenostník mezi jednotlivými zastávkami:
Okruh okolo Medardu – cca 17 km
Čistá – 10 km – Hřebeny – 11 km – Leopoldovy Hamry – 10 km – Liboc – 5 km – Mlýnská – 5 km – Sněžná – 10 km – Kostelní – 2 km – Vysoký Kámen – 17 km – Svažec – 1,5 km – Smrčí – 2,5 km – Sklářská huť
Odbočka: Kostelní – 10 km – Černá