Top Page

Turistika

odr Cyklotrasy

Pěšotrasy

odr Zajímavosti

Meteoradar

Trasa č. 6Trasa číslo 6 - 28 km
Nástup - Horní Halže - Měděnec - Mědník - Kovářská - Palouk mrtvých - Vápenka - Háj - Nástup

Popis trasy
Klidná vycházka s pěknými vyhlídkami na tuto oblast Krušných hor.
Náročnost trasy 1 v rámci stupnice 1 - 3.

Auto zaparkujeme na parkovišti nedaleko hotelu Nástup v bodě 1 a vycházíme po červené značce. Cca po 3 km míjíme rozeklanou horu s příznačným názvem Meluzína, která je mimo značku, ale výstup na ni je možný. Poměrně zdlouhavé pokračování červené nás přivede přes Horní Halži do bodu 2, kterým je Měděnec. Zde se můžeme posilnit hospodě a po domluvě s jejím provozovatelem vykonat i návštěvu starého dolu na Mědníku. Poté vystoupíme na vlastní Mědník, odkud je pěkný kruhový výhled.
Odtud pokračujeme po modré turistické značce vedoucí z Měděnce na Kovářskou (přes železniční viadukt), která je bodem 3 naší cesty. I zde se nachází funkční restauraci "U Romana", dále pak starý hamer jakož i muzeum letecké bitvy o Krušné hory ze druhé světové války.
Odtud pokračujeme po zelené turistické značce ve směru na Loučnou, kde je i přechod do Německa. Kousek za nádražím Kovářská nesmíme minout nenápadné odbočení ze zelené značky vpravo na dolní paralelní silničku do bodu 4, kde se na Palouku mrtvých nachází pomník z 30 leté války. Po návratu na zelenou značku pokračujeme ještě cca 1 km do bodu 5, kde můžeme obdivovat stavbu historické vápenky, která je vyhlášenou technickou památku. Poté zahájíme po zelené značce, uhýbající v úrovni vápenky dosti nenápadně vpravo, návrat k autu na Nástup, kam můžeme jít přímo přes Háj, nebo s mírnou oklikou přes výše uvedenou Loučnou - v obou případech do nepříjemně táhlého kopce.

mapa

Pamětihodnosti trasy

Horní Halže
Obec na náhorní rovině v nadmořské výšce 850 m, s krásným výhledem jižním směrem na údolí řeky Ohře a Doupovské vrchy, dnes s převážně rekreačními chalupami. V blízkosti významné ložisko hematitu (krevelu) a směrem k osadě Mýtinka naleziště achátů.

Horní Halže


Měděnec
Typické horské městečko založené v roce 1520. V roce 1588 bylo povýšeno na horní město. Dříve těžba měděných a železných rud / 15 a 16 století/, na níž navazuje dnešní důl - již uzavřen. Šachovnicový půdorys s obdélníkovým náměstím. Pozdně barokní kostel Narození P. Marie z let 1803 - 14. Nyní lyžařské středisko Krušných hor. Vyhlídkový vrch Měděnec s kruhovým rozhledem je proryt štolami po těžbě. Na vrcholu kaple Neposkvrněného Početí z roku 1674 ve tvaru rotundy. Jihovýchodně od městečka přírodní památka tvořená rulovými skálami bizardních tvarů - Sfingy. V hospodě na Měděnci mají vyvěšeny staré pohlednice a fotografie,ze kterých je patrné, že pod vrcholem kopce Měděnec, těsně pod rotundou směrem k městu stál horský hotel Elsterbäude, který 5.8.1939 vyhořel. Rovněž u skalních útvarů Sfingy stával před válkou velký dům, pravděpodobně rovněž hotel.

k Měděnci vstup do šachty pan Pokorný v šachtě šachta naše maminka v šachtě Mědník


Kovářská
820 m n.m. - obec v údolí Černého potoka. V 16. století se zde zpracovávala železná ruda moderní technologií. Již ve 14.století je připomínána těžba nerostů a zpracování železa. Po 30-leté válce nastal prudký úpadek. Později výroba zápalek, příze a šindelů. V roce 1856 byla otevřena krajkářská škola. Od roku 1883 dostala Kovářská statut městečka. Nedaleko významná stavba historické vápenky. Barokní kostel sv. Michaela Archanděla z roku 1710. Před ním mariánský sloup z roku 1706.

vápenka hamr KOvářská


Palouk mrtvých
Rašeliniště zvané "rašeliniště smrti", nebo "švédské pole" se nachází poblíž nádraží Kovářská.V roce 1641 zde utonul celý oddíl těžké švédské jízdy. Na místě tragedie byl umístěn měděný reliéf na žulovém podstavci. Zmíněný reliéf v poslední době zmizel, byv pravděpodobně dán do šrotu dán.

vzpomínka na utonulé


Příspěvek laskavě zaslal pan Bedřich Pokorný      

Začátek Pěšotrasy


 Naposledy změněno: 24.11.2019 (opt. IE7.0. - 1024x768) Admin®2007-21 Dnes je: Středa, 17.04.2024, svátek má: Rudolf, zítra: Valérie 
Valid XHTML 1.0 Strict