Top Page

Turistika

odr Cyklotrasy

Pěšotrasy

odr Zajímavosti

Meteoradar

Trasa č. 7Trasa číslo 7 - 22 km
Krásný Les - Nebesa - Stráž nad Ohří - Horní Hrad - Krásný les

Popis trasy
Vycházka zahrnující pěkné výhledy, zajímavé přírodní partie Poohří i návštěvu obnovovaného Horního hradu Hauenstejn
Náročnost trasy 2 v rámci stupnice 1 - 3.

Auto zaparkujeme před hospodou v Krásném Lese v bodě 1, kam se dostaneme odbočením vlevo ze silnice Ostrov - Pernštejn, pro což máme několik možností. Zde si můžeme prohlédnout pouze torzo kostela, neb hospoda má otevřeno až v odpoledních hodinách. Vycházíme po neznačené silničce severně a do kopce. Po cca 2 km vidíme vpravo pod silnicí zbytky poměrně velkého bývalého osídlení, o němž nejsou žádné zmínky v mapě ani jiných zdrojích; po dalších cca 2,5 km cesty narazíme na zelenou turistickou značku, po které pokračujeme další 2 km ještě po silnici a pak spolu s ní odbočíme ze silnice vpravo.
Postupujeme zajímavou krajinou s pěknými výhledy na Poohří, až uvidíme před sebou homoli kopce Nebesa, kde se nacházejí zříceniny romantického hradu Himmelstein, který je bodem 2 naší cesty. Vystoupáme k němu vrcholovou odbočkou zelené značky, na kterou se po jeho prohlídce znovu vrátíme. Pak pokračujeme dále ve směru na Stáž nad Ohří, která je bodem 3 naší cesty.
Těsně před obcí můžeme ještě navštívit pěkné údolíčko s názvem Peklo; je však slepé, proto se po jeho prohlídce vrátíme zpět do Stráže, kde se můžeme občerstvit v restauraci provozované vietnamským podnikatelem. Poté pokračujeme červené turistické značce po rušné silnici cca 2,5 km ve směru na Ostrov (nebo po modré turistické značce) na Horní hrad, ze které odbočíme v ostré levé zatáčce, kde je zpravidla prodáván med/honig. Odtud pokračujeme po místní silničce, na kterou se později napojí výše zmíněná modrá turistická značka, na vlastní hrad do bodu 4, kde probíhá jeho současná záchrana, ale i v této fázi stojí za zhlédnutí. Po jeho prohlídce se vracíme po modré turistické značce do Krásného Lesa, čímž je naše cesta ukončena.

mapa

Pamětihodnosti trasy

Krásný les
Připomíná se v roce 1226 jako nejsevernější država doksanského kláštera. Kostel sv. Petra a Pavla ze 14. století vyhořel, dnešní je z konce 17. století. Na severní straně věže kostela je lidová řezba krucifixu.

Krásný les


Nebesa/Himmelstein
Výrazná čedičová homole 634 m n.m. se zbytky středověkého hradu Himlštejna, vystavěného v roce 1495 na místě staršího hradu. Od roku 1574 opuštěn.

Himlštejn


Boč
Bývalé strážní místo na obchodní cestě. Dnes zemědělská obec na pravém břehu řeky Ohře se současnou těžbou kamene. Kostel Archanděla Michaela z roku 1768 - barokní, jednolodní.

Horní hrad
Nazývaný též Hauenštejn, v místě původního zámku s kaplí byl ve druhé polovině 13.století postaven hrad k ochraně hranic, z něhož se zachovala válcová hradní věž. Hrad byl často přestavován, naposledy v letech 1840 - 1850 a 1978 - 1982 v novogotickém slohu jako hrad s velkým nádvořím, uzavřeným budovami s velkým cimbuřím. Dnes je zcela zpustlý. (již ne, intenzivně se rekonstruuje) Na návrší nad hradem je novogotická kaple z roku 1851.

Horní hrad

Příspěvek laskavě zaslal pan Bedřich Pokorný      

Začátek Pěšotrasy


 Naposledy změněno: 24.11.2019 (opt. IE7.0. - 1024x768) Admin®2007-21 Dnes je: Středa, 17.04.2024, svátek má: Rudolf, zítra: Valérie 
Valid XHTML 1.0 Strict