Základní informace:
Co: | Dovolená v Broumovských stěnách |
Kde: | Police nad Metují a okolí |
Kdy: | 9. - 14.8.2010 |
Účastníci: | Milan st, Hanka, Werner, Luďka |
Letošní dovolenou jsme umístili do Broumovských skal. Jako základnu jsme zvolili městečko Police nad Metují, odkud bylo relativně blízko do všech míst, která jsme chtěli navštívit.
V tomto článku Vás tentokráte nebudu nudit vlastními prožitky, pouze se uchýlím ke strohému popisu jednotlivých cest, doprovozenému něco fotografiemi,v závěru pak k poznámkám k pár zajímavostem, které jsme navštívili.
Pondělí
Police – po zelené na Ostaš (sousoší Krista na hoře Olivetské)– na Ostaši na okruh po modré skalním městem – zpět po zelené do Police
Foto z OstašeZde je krátké video
Úterý
Hlavňov – po červené Kovářskou roklí nahoru – pod ústím doprava po zelené na Hvězdu – zde po červené na jihovýchod přes Supí hnízdo – na první křižovatce po žluté doprava zpět do Hlavňova
Foto - Broumovské stěny severStředa
Výlet na kole do Polska ke stolovým horám: Police (po červené cyklostezce) – Bělá – Machov – Machovská Lhota – přes hranice do Polska – 4 km stoupání do Karlowa – zde po zelené do Pasterky – po modré na Machovský kříž – po zelené na rozcestí pod Božanovským Špičákem – po modré na Pánův kříž a nad Slavný – po žluté přes Slavný do Žlutého dolu – po červené do Hlavňova a Police
Odpoledne výlet autem do Broumova
Foto - na kole do PolskaČtvrtek
Slavný po žluté nad Slavný zde odbočkou po červené na vyhlídku na Čertovu tchýni a hřiby – zpět nad Slavný a po žluté Zaječí roklí na Kamenou bránu – na křižovatce se zelenou doprava a po ní na červenou zpět na Slavný
Večer barokní housle v kostele Nanebezvetí panny Marie v Polici
Foto - Broumovské stěny jihPátek
Skály (Bischovstein Teplické skály) – okruh po zelené přes Čáp, Lokomotivu na modrou a zpět do Skal.
Foto z Teplických skalSobota
Na zpáteční cestě jsme se zastavili na zámku v Náchodě
Foto z náchodského zámkuZajímavosti, které jsme navštívili:
Broumovské stěny
Zhruba 12 km dlouhý zalesněný hřeben se táhne od Honského špičáku (652 m n.m.) až k pohraničnímu sedlu pod Hejšovinou. Výrazný nesouměrný skalnatý hřeben (kuesta) je místy jen několik metrů široký.
Oblast je velmi rozsáhlá a je tvořena krásnými exempláři pískovcových skal, hlubokými roklemi, soutěskami, krásnými vyhlídkovými místy a bohatými lesy. Zdejším unikátním místem jsou tzv. Slavěnské hřiby, které můžete spatřit v lese nad obcí Slavný. Svou podobu - podobu hřibů získaly nerovnoměrným zvětráváním.
Ostaš
Izolovaná stolová hora 5 km severozápadně od Police nad Metují. Hora je lemována strmými skalními útvary o výšce až 40 metrů, dosahuje výšky 700 m n.m. a velikosti plošiny 500 x 400 metrů. Na východní straně vrcholové části se vytvořilo malé skalní město Horní labyrint s pojmenovanými skalními útvary jako Zbrojnoš, Medvědi, Mohyla smrti a Žába. Polickým zlomem je hora rozdělena na dvě oblasti. Spodní část - Dolní labyrint (Kočičí skály) je oproti horní části o 100 metrů níže. Součástí tohoto skalního města je i 30 metrů dlouhá puklina Sluj českých bratří.
Hvězda
Dne 18. června 1664 zachvátil veliký požár Broumovský klášter. Oheň byl tak silný, že se dokonce roztavily i zvony na věži. Kupodivu tahle tragédie by se dala nazvat úplným počátkem kaple na Hvězdě. V roce 1670 totiž nechal opat Tomáš Santorius postavit na skále u staré stezky z Police do Broumova, na hřebeni Broumovských stěn, veliký kříž. Na vrcholku byl kříž ozdoben velkou pozlacenou hvězdou, pocházející z tzv. „Červené věže“ vyhořelého kláštera. Během proplouvání času se mezi lidmi ujalo obecné pojmenování orientačního bodu, viditelného až z Broumova – HVĚZDA. V roce 1732 začala na tomto místě výstavba kaple a o rok později byla dokončena.
Broumovský klášter
V Broumovském klášteře se nachází i Turínské plátno, což je relikvie, o níž se zejména v katolické církvi traduje, že je plátnem, do nějž krátce po ukřižování bylo zahaleno tělo Ježíše Krista, poté co jej z kříže sňali Josef z Arimatie a Nikodém. Na plátně je pouhým okem viditelný otisk mužské postavy. Název plátna je odvozen od italského města Turín, kde je tato relikvie od roku 1578 uchovávána.
V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem s nápisem SANCTA SINDON v dřevěné schránce nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651.
U plátna byla přiložena autentika (průvodní listina), z které je zřejmé, že plátno daroval v roce 1651 turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria opatu u sv. Mikuláše na Starém Městě pražském, pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matoušovi Ferdinandovi Sobkovi z Bílenberka. Ten ji za svého života daroval broumovskému klášteru. V dokumentu je uvedeno, že kopie byla při slavnostním obřadu dotýkána s originálem a vyjmenovává slavné účastníky ceremonie. Rovněž zaznamenává jména osob, kteří plátno M. F. Sobkovi z Itálie do Čech doručili.
Broumovská kopie je téměř rozměrově shodná s originálem (4,36 m délka a 1,1 m šířka). Obraz na lněném plátně s klasickou vazbou osnova - útek (na rozdíl od originálu) je namalován čtyřmi odstíny hnědavé barvy (přírodní pigment). Na plátně je zvláštním způsobem vidět postava o výšce 170 až 180 cm z přední a zadní strany. Uprostřed je namalován nápis EXTRACTVM AB ORIGINALI (vytaženo z originálu).
Na světě se nachází kolem 40ti podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp) a rovněž patří k nejzdařilejším.
Zavítali jsme také i za trochou kultury:
Sólový recitál významného českého virtuosa na barokní a klasicistní housle Václava Návrata, který při svém houslovém recitálu spolupracuje s theorbistou a hráčem na různé druhy louten Přemyslem Vackem. Koncert byl v kostele Nanebevzetí panny Marie v Polici.
Několik postřehů na konec:
- Police nad Metují, kde jsme byli ubytováni, se mi jevila jako velmi upravené, čisté město (dokonce i kolem paneláků), které žije pohodovým životem s velkým důrazem na svou tradici. Během naší návštěvy zde probíhala tradiční pouť a několik kulturních akcí, výstav (dřevěné pohlednice, fotografie) a koncertů, jichž bylo v letním kalendáři nepřeberně.
- Co se týče turistických možností – jedním slovem: Ráj. Jak pro pěší, tak i pro cyklisty, i když musím dodat, že ač si myslím, že jsem na kole něco projel, zdejší některé cyklostezky jsou vedeny docela tvrdým terénem.
- Ubytováni jsme byli v penzionu Brillia v chalupě k naší úplné spokojenosti, mohu doporučit.
- Záměrně jsme se vyhýbali v této lokalitě asi nejatraktivnějším místům jako jsou Adršpašské skály a když jsme zavítali do Teplických, tak jsme „dali“ jen jejich jižní zelený okruh. Odměnou nám za to byl úžasný klid v nepřelidněné přírodě, dokonce i o prázdninách.
Všechny galerie:
Ostaš, Broumovské stěny - sever, na kole do Polska, Broumovské stěny - jih, Teplické skály, Broumov, Náchoský zámek, Police nad metujíZačátek
Zajímavosti