Top Page

Turistika

Meteoradar

Dovolená na Korsice

Základní informace:
Co:  Pěší dovolená
Kde:  Korsika
Kdy:  22.7. – 2.8.2010
Účastníci:  Milan ml., Olinka

Tak jako každý rok jsme i letos přemýšleli, co podnikneme v létě. Ani teď to nebyl jednoduchý výběr. Člověk je mladý, na spoustě pěkných míst ještě nebyl, a to zrovna nepřidá, když se má rozhodnout, kam vyrazit. Po dlouhém přemýšlení, a možná i díky loňské chladnější dovolené v Norsku, jsme zvolili ostrov ve Středozemním moři, který spadá pod nadvládu Francie. Ano, volba padla na Korsiku.
Leží v Janovském zálivu 12 km severně od italské Sardinie, 170 km od pobřeží Francie a pouhých 83 km od kontinentální Itálie. Dnes se Korsice stále častěji říká Ile de Beauté (Ostrov krásy) anebo také Amerika v malém. Kolébka vendety. Perla Středomoří. Pohoří v moři. Prý je spojením světla a vůně, středomořské sladkosti a orientálního půvabu, římské originality a řeckého fatalismu. Ať se vám líbí jakékoliv přirovnání, určitě ji popisuje na sto procent. Po dobrých zkušenostech jsme stejně jako loňský rok svěřili naší dovolenou CK Alpině, a vyrazili tedy po boku této brněnské cestovky. Zájezd se jmenoval „Korsika – pohodová turistika sever“ a byl koncipován jako jednodenní výlety do hor spojený s koupáním v moři, a k tomu jsme byli hýčkáni polopenzí. Uvádím plánovaný program, který nás čekal. Občas jsme se od plánu malinko odchýlili, a to díky rozmarům počasí, nutné regeneraci a nebo nájezdům pirátů?. Tento plán doplním o fotografie ze dne a přidám pár slov.

1. den

Odpolední odjezd z Brna, noční přejezd přes Rakousko do Itálie.

Galerie 1. den
2. den

Trajekt na Korsiku do Bastie, dle časových možností prohlídka bývalého hlavního města.
Postřehy: Corte je jediné universitní město. Ve městě je jediná vnitrozemní citadela. Je to rodiště slavného svůdce žen Cassanovy a také staršího bratra Napoleona Bonaparta totiž Josefa.

Galerie 2. den
3. den

Údolí Manganello – výlet ke kaskádám a tůním, koupání v pohádkově krásné horské krajině s výhledem na Mt. D´ORO, pojídání sýra popíjení Pastis v salaších.
Postřehy: Krásná procházka s možností výstupu k chatě Petra Piana 1842m n.m., která leží na známém přechodu GR20.

pohled na Mt. D´ORO

Galerie 3. den
4. den

Koupání a slunění v kaskádách Anglais, případně možnost řádění v lanovém centru. Alternativně výstup na Mt. D´ORO s výhledem na okolní hory a moře.
Postřehy: Rozdělili jsme se do dvou skupin, jedna včetně nás šla na vrchol D´ORA a druhá prošla anglické kaskády.

výstup na Mt. D´ORO pohled z vrcholu Mt. D´ORO

Galerie 4. den
5. den

Výstup na Mt. Renoso (2352m) z průsmyku Vizzavona do průsmyku Verde. Nezapomenutelný sjezd autobusem z průsmyku zpět do kempu.
Postřehy: Jedna skupina šla na hřebenovku z průsmyku Vizzavona, další skupina jela vláčkem do města Ajaccio a my jsme si dali odpočinkový den s lehkým turistickým okruhem a piknikem na anglických kaskádách.

Galerie 5. den
6. den

Přejezd s koupáním u moře v Sagone a dále přes Cargese do Porta. Cestou krátká procházka kolem skalních útvarů v Calanches a nezapomenutelný západ slunce za strmé skály nad mořem.
Postřehy: Calanches jsou skalní útvary vzniklé nerovnoměrným zvětráváním červené horniny. Celá tato oblast je chráněna Unescem (UNESCO), moc pěkná procházka.

pobřeží Calanche

Galerie 6. den
7. den

Túra v oblasti Calanches na Capu d´Ortu s výhledem na Porto z výšky 1000m, v závěru dne koupání v moři, popíjení vína v hospůdce v Portu.
Postřehy: Tuto túru jsme vyměnili za dovádění u moře. Oblast Calanches je velice vyprahlá bez možnosti ukrýt se před ostrými slunečními paprsky.

Galerie 7. den
8. den

Okružní túra k lac de Nino, přesun přes sedlo Col de Vergio pod Mt. Cintem.
Postřehy: Col de Vergio (1467m n.m) je nejvyšší horské sedlo přes které vede silnice. Okružní túra byla moc pěkně vymyšlená, s postupným stoupáním do sedla Bocca a Reta 1883m n.m a výhledy do údolí k přehradě Calacuccia. Ze sedla jsme již klesali k lac de Ninu, a pak náročnějším terénem dál do údolí, které vede k přehradě. Přes údolí, při dobré viditelnosti, je možné vidět Mt. Cinto.

Galerie 8. den
9. den

1. Lehká túra okolo salaší k chatě Ercu až jezeru lac du Cinto s možností výstupu na nejvyšší vrchol Korsiky Mt. Cinto (2706m, 10hod). Postřehy: Počasí přálo a tak jsme se rozhodli zdolat vrchol. Budíček v 5:10, snídaně v 5:30, odchod z kempu v 6:00. Vzhledem k umístění našeho kempu jsme zvolili výstup z jihovýchodní strany od přehrady Calacuccia. Výstup bych rozdělil na tři části. V první části jsme za tři hodiny nastoupali cca 650 výškových metrů po široké šotolinové cestě. Tou jsme se dostali k chatě ve výšce 1650m n.m, kde je možné i přenocovat. Odtud jsme již strmě stoupali prakticky přímo k vrcholu. To byla druhá a náročnější část. Čekalo nás zhruba dalších 1000 výškových metrů. V této části výstupu jsme již celkem často museli použít i přední náhon, což se některým jedincům už moc nezamlouvalo. Tato část byla také velice náročná na orientaci. Bylo 11:30 když jsme stanuli na vrcholu nejvyšší hory Korsiky. Od východu se celkem rychle blížila mračna, a tak jsme nahoře moc dlouho neotáleli, a dali se na třetí část túry, a tou byl sestup. Tady se opět prokázala veliká zkušenost našich průvodců, když naplánovali sestupovou trasu přes jezero lac de Cinto. Byla to mnohem pohodovější cesta než ta, kterou jsme se museli doslova škrábat nahoru. Od jezera jsme klesali k již známé chatě ve výšce 1650m n.m a pokračovali dál do kempu. Celková doba túry 11,5 hod.

výstup na Mt. Cinto

Galerie 9. den
10. den

Koupání a prohlídka města Calvi, přes poušť Desert des Agriates a St. Florent do Bastie.
Postřehy: Calvi je jedním z možných rodišť mořeplavce Kryštofa Kolomba a dále se pyšní nejen dodnes zachovalou citadelou, ale i krásnými písečnými plážemi. Poušť Agriates byla v tomto období nezvykle zarostlá, takže by člověk ani nepoznal, že jde zrovna o takovýhle přírodní úkaz. Po cestě a zabydlení v kempu nás čekala atmosféra večerní Bastie. Město ožilo.

Galerie 10. den
11. den

Trajekt z Bastie na italskou pevninu (13:30), odpolední a noční přejezd do ČR.

Galerie 11. den
12. den

Návrat do Brna v poledních hodinách.


Celkové postřehy:
Korsika je opravdu Perla Středomoří a horami v moři zároveň. Ať jste kdekoliv na ostrově, všude kolem vás se budou tyčit vrcholky krásných hor. Ucítíte tu atmosféru nespokojenosti s nadvládou Francie, to když budete projíždět u silničních ukazatelů s prostřílenými francouzskými nápisy. Mají je totiž nadepsány dvojjazyčně, korsicky a francouzsky. Prakticky nikde na ostrově nemají na záchodové míse nainstalována prkýnka, takže denní potřeby se vykonávají s velkou námahou (platí pro kluky, holky jsou prý zvyklé). Jinou řečí nežli francouzsky (korsicky) se s vámi nechtějí moc bavit, tedy pokud něco nepotřebují, ale to je všeobecně známo. Hory jsou překrásné s malinko náročnější orientací díky místnímu značení, kromě GR20, ta je značena velice přehledně a srozumitelně. Lidé tu jsou velice pohodoví, ctící polední siestu. Rozhodně nikam nepospíchají! A jeden z posledních postřehů: Mt. D´ORO bylo nejspíš poprvé zdoláno v sandálech dámskými horolezkyněmi.
Tak jako loni i letos jsme byli opět s CK APLINA nadmíru spokojení a můžeme všem doporučit další výlet z jejich katalogu. Jedním slovem: PARÁDA! A proto bych chtěl poděkovat Mírovi, hlavnímu průvodci, jeho pomocnici Lence a kuchařce Pavle za to jak vše perfektně zvládli, se vším pomohli i poradili a za to, jak vše proběhlo v pohodě a klidu. Nesmím taky zapomenout na bezstarostnou jízdu v autobuse díky vysmátým řidičům Láďovi a Petrovi. V neposlední řadě taky na suprovej kolektiv lidí, se kterými jsme se tam setkali, byla to opravdu parádní dovolená!!! AU REVOIR ;-)

Všechny galerie:

1. den,  2. den,  3. den,  4. den,  5. den,  6. den,  7. den,  8. den,  9. den,  10. den,  11. den,  

Začátek
Zajímavosti

Pokud chcete vložit komentář k této stránce, prosím, vyplňte následující formulář:
Ukaž emotikony...

Komentáře
Dosud nikdo nepřidal svůj komentář, buď první...!
 Naposledy změněno: 24.11.2019 (opt. IE7.0. - 1024x768) Admin®2007-21 Dnes je: Středa, 17.04.2024, svátek má: Rudolf, zítra: Valérie 
Valid XHTML 1.0 Strict