Základní informace:
Co: | Tip na podzimní výlet |
Kde: | Český Krumlov |
Kdy: | 9.12. - 11.12.2011 |
Účastníci: | Milan st., Hanka |
Shodou okolností jsme navštívili Český Krumlov v prosinci.
Může se zdát, že tento čas není pro městskou turistiku příliš nakloněn, má však i své přednosti, a to – nejsou tu takové davy lidí jako o letní sezóně.
Něco o historii města. První písemná zmínka o Krumlově je z roku 1253. Doba rozkvětu tohoto malebného města je spojena s vládou pánů z Rožmberka (1302 - 1602), kteří z Českého Krumlova učinili své sídelní město. Krumlov tehdy ležel v místě, kde docházelo ke kontaktům mezi českým vnitrozemím, rakouským a bavorským podunajským prostorem a severní Itálií. To se projevilo i na tváři města a zámku, jíž vtiskla neopakovatelnou podobu italská renesance. Na konci 17. století, během panování rodu Eggenbeků, bylo mj. postaveno barokní divadlo a přebudována zámecká zahrada. V době Schwarzenberků získal Český Krumlov svou barokní podobu. Od 19. stol. se kromě zrušení městských hradeb a bran žádné zásadní změny neodehrály a centrum si tak zachovalo svou historickou podobu.
Ve městě je 300 památkově chráněných objektů v historickém centru, má druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice, je zapsané na seznamu památek UNESCO a má také nejstarší barokní divadlo na světě. To jen okrajem.
Je zde opravdu koncentrát historie a architektury. Křivolaké uličky, romantická zákoutí a unikátní komplex měšťanských domů s impozantní dominantou zámku nad meandrem Vltavy dávají tomuto místu jedinečnou atmosféru. Historické centrum není velké a opravdu stojí za to projít si každou uličku, a když jí projdete podruhé z druhé strany, poznáte, že je zase jiná.
V zimě sice není otevřen zámek, ale určitě stojí za námahu alespoň výstup na zámeckou věž, která vám otevře zajímavé pohledy na město z ptačí perspektivy. Když si ke vstupence přikoupíte ještě návštěvu muzea, která též stojí za to, budete to mít levnější. V muzeu je i biograf s dobovými filmy, které běží ve smyčce. Když jsme ještě u cen, v případě že si koupíte Český Krumlov Card, máte návštěvu věže, tří muzeí a galerie za poloviční cenu.
Jak jsem již psal, Krumlov není velké město (historické centrum) a když jsme zde měli strávit dva dny, myslel jsem si, že, jak se říká, nebude do čeho rejpnout, ale když vezmu jen návštěvu věže a opravdovou prohlídku města, tak jeden den je tak s chlupem. Kde je návštěva fotoatelieru Seidel, museum historických motocyklů, museum marionet, útrpného práva, voskových figur. Egon Shiele Art Centrum, Dům fotografie a tak dále a tak dále.
Něco málo postřehů:
- Určitě navštivte infocentrum. Všechno vám zde řeknou, mapky poskytnou, poradí.
- Návštěva mimo sezónu se jeví jako velmi vhodná, protože nezakopáváte o všude přítomné spoluturisky.
- Na ulicích slyšíte češtinu v menšině.
- Připravte se na vyšší cenovou hladinu, jak za ubytování, tak za vše ostatní.
- Byli jsme ve čtyřech restauracích: V Šatlavské ulici (vyhlášená, nutnost rezervace, kterou jsme učinili ještě před příjezdem), atraktivní prostředí, během naší návštěvy kravál, že se nadalo normálně konverzovat, obsluze naservírování menu trvalo skoro dvě hodiny a ještě bez dezertu (pstruh se s Jirkovým z Myslivny nedal srovnat). U Švejka – taková lidovka, solidní cena, rychlá obsluha, dobrý. V pizza v pizzerii Nonna Gina v Klášterní ulici – rychlé, chuťově výborné. Restaurace Bolero – mladí kluci, pozdrav mezi dveřmi, profesionalita, dobrý. Všude věděli, jaká mají otevřená rozlévaná vína, která neurazila, všude byly funkční nekuřácké prostory.
- Na Lazebnickém mostě hrála, a moc pěkně, skupinka mladých lidí, mluvili mezi sebou anglicky, později se někteří z nich ukázali býti Čechy – je vidět, že mlaďoši nemají jazykové bariery, což je fajn.
- Pro prohlídku města doporučuji pohodlnější obuv, pro dámy - boty na podpatcích nejsou nejvhodnější.
- V Krumlově to žije.
Začátek Zajímavosti
Dosud nikdo nepřidal svůj komentář, buď první...!