Top Page

Turistika

odr Cyklotrasy

odr Pěšotrasy

Zajímavosti

Meteoradar

Meditační zahrada


Již dlouho jsem se chystal do Plzně do Meditační zahrady, o které jsem slyšel několik reportáží v rádiu a které mě zaujaly. Tento víkend jsem neměl žádný jiný program, tak jsme s Hankou vyrazili.

Pár slov o místě, které jsme navštívili a o člověku "který za to může".
Meditační zahrada s památníkem obětem zla je místem naděje, pravdy, odpuštění a usmíření. Místem pro vzpomínku na všechny oběti zla, pro načerpání síly a pokory do všedního dne. Místem pro ozdravění duše člověka…

Autorem a duší celého projektu je Luboš Hruška, bývalý politický vězeň, odsouzený v padesátých letech k osmnácti letům vězení. V nejhorších věznicích té doby strávil 11 let. Let plných utrpení, ale i obohacení života poznáním lidí, kteří v krutých vězeňských podmínkách kolem sebe šířili klid, laskavost, odpuštění a lásku. Mezi nimi našel i víru, tam také vznikl slib, že přežije-li všechny hrůzy a ponižování, přemění ovocný sad v Plzni-Doudlevcích na Památník obětem všeho zla. Přežil a navzdory dalším perzekucím svůj slib splnil. Po návratu pokácel ovocné stromy, vypěstoval tisíce okrasných jehličnanů a vytvořil ojedinělou zahradní architekturu. Po seznámení s vynikajícím sochařem Romanem Podrázským vzniklo z velkého přátelství a duchovního souznění životní dílo umělce, monumentální Křížová cesta jež zahrnuje čtrnáct zastavení ve dvanácti skulpturách v životní velikosti. Dvanáct pískovcových několikatunových soch bylo převezeno z Přibyslavi do Plzně a trvale zde instalováno.

V galerii níže je pár obrázků ze zahrady. Měli jsme to štěstí, že jsme ji navštívili právě v těchto dnech, kdy je celková krása zahrady umocněna právě kvetoucími všelikerými azalkami a rododendrony a také jsme se trefili do doby, kdy jsme tam byli téměř sami, takže jsme si tu krásu mohli v klidu vychutnat.

plánek Plánek, kterak se tam dostati

Galerie
Začátek Zajímavosti

 Naposledy změněno: 24.11.2019 (opt. IE7.0. - 1024x768) Admin®2007-21 Dnes je: Neděle, 24.09.2023, svátek má: Jaromír, zítra: Zlata 
Valid XHTML 1.0 Strict